Strażak Sam należy do grona najbardziej rozpoznawalnych bohaterów serialu animowanego dedykowanego dzieciom. Pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdzie „narodził się” w walijskiej telewizji 26 grudnia 1995 roku. W Polsce po raz pierwszy można było oglądać przygody Strażaka Sama w marcu 1993 roku. Do dziś kolejne pokolenia dzieci z fascynacją śledzą jego losy. Fani dzielnego bohatera oraz jego przyjaciół mają również możliwość czytania o ich przygodach w serii książkowej.

Strażak Sam – bohater nie tylko najmłodszego pokolenia

Strażak Sam, wraz z siostrzeńcami i gronem przyjaciół, rozwiązuje trudne sytuacje. Akcja książeczek dzieje się w małym miasteczku Pontypandy i jego okolicach. Nazwa powstała z połączenia nazw dwóch walijskich miast – Pontypridd oraz Tonypandy. Dzielna i pełna rozwagi postawa strażaka sprawia, że czytelnicy uczą się radzenia sobie w trudnych sytuacjach, bardziej otwierają się na świat, pomagają ludziom oraz zwierzętom potrzebującym pomocy

Dzięki przykładowi Strażaka Sama dzieci dowiadują się jak należy zachować się, gdy pojawia się niebezpieczeństwo (np. pożar, wypadek, kradzieży i inne). Uczą się sposobów informowania dorosłych o tym, co się dzieje. Ponadto dowiadują się jakie są środki ostrożności w danej sytuacji. Okazuje się, że mimo braku możliwości samodzielnego rozwiązania większości problemów, są niezwykle ważni jako informatorzy oraz drobna pomoc. Ta lekcja przyda się w przyszłości, gdy pojawią się sprawy wymagające wrażliwości, empatii oraz zachowania zimnej krwi.

Strażak Sam – seria książeczek dla dzieci

„Strażak Sam” w wersji książkowej po polsku to 9 pozycji. Napisane zostały jako praca zbiorowa kilku autorów. Wydanie pierwsze dostępne było w roku 2008. Wydawcą serii są Egmont Polska (lata 2008-2010) oraz Media Service Zawada (od 2016 roku). Każda książka liczy około 32 stron. To wspaniałe, fascynujące i porywające młodego czytelnika historie, których głównym bohaterem jest Strażak Sam wspierany przez siostrzeńców i przyjaciół. Bogate ilustracje obrazują dzieciom przygody, jakie przeżywają poszczególni członkowie załogi.

Każda część serii „Strażak Sam” to zamknięta historia opowiadająca o jednym zdarzeniu. Dostępne są następujące tytuły z przygodami Strażaka Sama oraz jego przyjaciół:

  • „Elvis z gitarą” (wyd. 2017 r.).
  • „Zaginiony pingwin” (wyd. 2017 r.);
  • „Akcja w jaskini” (wyd. 2017 r.);
  • „Mandy i wielka góra” (wyd. 2016 r.);
  • „Alarm w lesie” (wyd. 2016 r.);
  • „Przygoda w latarni morskiej” (wyd. 2016 r.);
  • „Ekipa z Pontypandy” (dodatkowo wzbogacona o 6 odcinków serialu animowanego zapisanych na płycie DVD; wyd. 2016 r.);
  • „Pies Ratownik” (wyd. 2010 r.);
  • „Pole w ogniu” (wyd. 2009 r.).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *